kontaktmapa witryny

Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

Dnia 29 maja 2010 roku wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w festynie rodzinnym „Bądźmy razem” w Toruniu. Imprezę tę Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizował z okazji Dnia Dziecka. Pozyskane pieniądze w kwocie 500 zł przeznaczono na dofinansowanie kosztów podróży autokarem do Torunia, by móc uczestniczyć w inicjatywach proponowanych przez Toruńskie Centrum Caritas. W wycieczce wzięły udział dzieci z różnych środowisk lokalnych (z rodzin wielodzietnych, bezrobotnych lub na zasiłku, a także z rodzin zaniedbanych społecznie), oraz opiekunowie grupy - 50 osób. Wyjazd na Festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” do Toruńskiego Centrum Caritas był jedną z form nagrody za udział wolontariuszy w naszych przedsięwzięciach. Uczestnicy mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji, jakie proponowali organizatorzy: odbyła się rekonstrukcja historyczna 63. Pułku Piechoty, który walczył na ziemiach toruńskich, bieg dla Janka Muzykanta, bawić się na zamkach, zjeżdżalniach (ogromne urządzenia pneumatyczne – 40 szt.), z których można było korzystać do woli. Oprócz tego wokół sceny ustawiono wiele stanowisk z różnorodnymi konkursami (sportowymi, plastycznymi itp.), w których uczestnicy zdobywali nagrody. Interesujące propozycje przygotowały również służby mundurowe (wojsko, policja, straż pożarna, straż miejska), odbył się air show w wykonaniu pilotów Aeroklubu Pomorskiego. Na terenie aeroklubu zapewniono każdemu uczestnikowi Festynu ciepły posiłek, słodkie pieczywo oraz wodę. Dzieci otrzymały także paczki z łakociami. Wszystkie te atrakcje były dostępne dla każdego dziecka nieodpłatnie. Wszystkie dzieci otrzymały koszulki promujące Caritas. Po tradycyjnym już „Biegu dla Janka Muzykanta”, który zainaugurował imprezę, wszyscy uczestnicy festynu spotkali się w centrum wydarzeń pod główną sceną. Tam w samo południe pojawił się znany z programu „Ziarno” ks. bp. Antoni Długosz. Swoim muzycznym występem rozgrzał całą publiczność, a dzieci zachęcił do wspólnych pląsów. Wycieczka miała charakter dydaktyczno-wychowawczy, pro zdrowotny i integracyjny zespołu rówieśników. Dlatego też zostały zakupione przez SKC potrzebne materiały papiernicze dla dzieci do wykonania prac plastycznych o tematyce profilaktycznej. Dzieci przygotowały także transparent pod hasłem: „ W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Głównym celem zaproponowanych działań była integracja uczestników spotkania, wskazywanie możliwości pożytecznego spędzania czasu wolnego oraz popularyzacja profilaktyki uzależnień i postaw pro zdrowotnych. Chcieliśmy też stworzyć okazję do osiągania satysfakcji ze stworzenia możliwości własnej konstruktywnej aktywności i zdobywania dobrych doświadczeń osobistych w relacjach z innymi ludźmi.